62nd Annual Dinner

This year’s prize giving was held at the Castle Inn where 70 members and guests togged up and enjoyed a three course dinner. Did the training officer really try to set the evening alight with some fire raising?

Commodore Andy Smith opted to use technology for a poetically linked photo montage in his speech before proposing a toast to the club.

Apologies if the video format does not suit your browser.

His wife Emma then presented the numerous trophies to this year’s prize winners. Some of the interesting awards were

– Mik Chappell was represented with his lifetime commitment medal that he received from HRH The Princess Royal
– Kayla received a fridge magnet as the ‘token’ prize from the Jubilee Sailing Trust
– AJ won an hours family swim at the Calvert Trust for winning his ’round the laker’

Dancing to a live band then followed for the rest of the evening.

Prize winners 2013 (apologies for some picture quality)

Trophy Helm Crew
Club Championship
Handicap
Osprey Trophy Mark Somerville
Arthur Carr Trophy Paul Clark
T.S.B Trophy Steve Hunt Ruth Critchley
Eagle Trophy Phil Davenport
Kirk Decanter Mike Cowan
1972 Trophy Ethan Dawson
Flying Fifteen
Brackenrigg Cup Mike Moore Michaela Sheard
Anderson Trophy Ian Campbell Lezli-Ann Pearson
Wheel Trophy Graham Kirkpatrick Sally Roberts
Maurice Dalton Memorial Trophy Simon Longstaff Jon Denwood
Lawson Trophy Graham Kirkpatrick Sally Roberts
GP14
Elwyn Banner Mendus Cup David Lawson Lynn Lawson
Philp Prize Alan Jones Sue Watson
Twiname Prize Val Bell Ken Bell
Hatrick Prize Alastair Duncan Claire Duncan
Mirror
Mirror Trophy Mik Chappell
Excalibur Trophy Pam Bath
Topper
The Kirkpatrick Trophy Ethan Dawson
Fleet Trophies
Flying Fifteens
Denton Trophy (night jar) Eric Guillois
CSSA (Fleet A) Ian Campbell Lezli-Ann Pearson
Flying Free Trophy Ian Campbell Lezli-Ann Pearson
Blencathra Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Transom trophy Mike Moore Michaela Sheard
Dawson Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Ullock Tankard Mike Moore Michaela Sheard
Morgan Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Bryson helms (Fleet B) Mike Moore Ian Macpherson
Scarness Cup Neil Currie Rory Yardley
Easterly Trophy Simon Longstaff Jon Denwood
Jak Pot Simon Longstaff Jon Denwood
Mellor Mug Simon Longstaff Jon Denwood
Auditors Trophy (Fleet C) Tim Chittenden Ian Macpherson
Handicap
Easter Holiday Trophy Alex Leonard Olivia Storey
August Cup Joan Hardie Jack Hardie
May Holiday Cup Mark Somerville
Dodd Trophy Mark Somerville
Comet Trophy Mark Somerville
Skiddaw Trophy Mark Somerville
Wythop Plate Mark Somerville
Foxtail Trophy (Fleet B) Mike Cowan
Evening Plate (Night jar) Mike Fairlamb
Personal Handicap Pursuit (Fleet C) Peter Ballard
Barf Plate Steve Hunt Ruth Critchley
Spring Holiday Plate (Fleet A) Steve Hunt Ruth Critchley
Isel Cup Steve Hunt Ruth Critchley
Grisedale Cup Steve Hunt Ruth Critchley
GP14s
Mustard Pot Alan Jones Sue Watson
Personal Handicap Pursuit (Fleet C) Alan Jones Sue Watson
Commodores Prize Alan Jones Sue Watson
Lyne Tankard David Lawson Lynn Lawson
Aitken Cup David Lawson Lynn Lawson
Graham Cup David Lawson Lynn Lawson
Spring Cup (The Jak Plak) David Lawson Lynn Lawson
Night Jar David Lawson Lynn Lawson
Ross Wear Helm (Fleet B) Kath Davies Glenys Kett
Harney Hetherington Trophy (Fleet A) Nigel Lewis Chris Brookes
Autumn Cup Val Bell Ken Bell
McMillan Cup (June Cup) Val Bell Ken Bell
Mirrors
Singlehanded Trophy Mik Chappell
Mirror Mug Pam Bath
Kirk Helmsman Trophy (Fleet B) Pam Bath
Personal Handicap Pursuit (Fleet C) Pam Bath
M Series (Night Jar) Pam Bath
Toppers
Long A Ethan Dawson
Long B Ethan Dawson
We B Ethan Dawson
We C Ethan Dawson
Fleet Challenge B Ethan Dawson
Fleet Challenge C Ethan Dawson
All Classes
Calvert Trust Pennant Alan Jones Sue Watson
Winter Trophy Personal Handicap Alan Jones Sue Watson
Paul Carruthers Memorial Trophy David Lawson Lynn Lawson
October Series Personal Handicap David Lawson Lynn Lawson
October Series Fleet Handicap David Lawson Lynn Lawson
Tinker Trophy Jim Christie
Asymmetric Cup Joan Hardie Jack Hardie
Winter Series Fleet Handicap Joan Hardie Jack Hardie
Crews Race Joe Watkins
Sandra's Salver Michaela Sheard
Senior Race Mike Fairlamb Eric Smith
Max Joule Memorial Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Albert Bates Retirement Mike Moore Michaela Sheard
Jimmy Lancaster Memorial Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Banana Stakes Mike Moore Michaela Sheard
Celebrity Glass Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Starters Prize (Tankard for crew) Steve Hunt Ruth Critchley
RNLI Pennant Steve Hunt Michaela Sheard
Jubilee Sailing Trust Steve Hunt Ruth Critchley
Ladies Race Val Bell
Night Jar B Val Bell Ken Bell
The Roger Pryde Memorial Trophy Jamie Kerr
Consistency Cup Kath Davies Glenys Kett
Posted in News