64th Annual Prize Giving and Dinner Dance

IMG_2099.JPG The Greenhill Hotel hosted this year’s dinner dance where 82 guests enjoyed a hearty meal, followed by a resume of the year by Commodore Mark Somerville, and the award of the season’s prizes by Mark’s wife Kirstie. Many guests then burned off a calorie or two on the dance floor for a couple of hours.

Sailing Secretary Jon Denwood had a specs malfunction but Tog came to his aid with this magnificent contraption

IMG_2096.JPG

  Club Championship
  Handicap
  Osprey Trophy Robin Dawson Phil Davenport
  T.S.B Trophy Mark Somerville Joe Roberts
  Eagle Trophy Ian Hall
Kirk Decanter Alex Leonard Olivia Storey
1972 Trophy Ethan Dawson
Arthur Carr Trophy Ethan Dawson
  Flying Fifteen
  Brackenrigg Cup Neil Currie Rory Yardley/Nick Smith
  Anderson Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Wheel Trophy Ian MacPherson Elaine Fairlamb
  Maurice Dalton Memorial Trophy Ian Campbell Lezli Ann Pearson
  Lawson Trophy Neil Currie Rory Yardley/Nick Smith
  GP14
  Elwyn Banner Mendus Cup David Lawson Lynn Lawson
  Philp Prize Mike Fairlamb Eric Smith
Twiname Prize Joan Hardie Jack Hardie
  Hatrick Prize Dave Nicholson Sarah Wilkinson
Beginners Prize Jonathan Bovington
Slow Handicap, Mirror & Topper
  Excalibur Trophy Jim Christie Poppy Christie
  Mirror Trophy Mik Chappell
  The Kirkpatrick Trophy Hazel Newport
Iberia Cup Hazel Newport
Bassenthwaite Bell Josh Hunter
  Fleet Trophies
  Flying Fifteens
  Ullock Mug Neil Currie Rory Yardley
Easterly Trophy Neil Currie Rory Yardley
Mellor Mug Neil Currie Rory Yardley
Scarness Cup Neil Currie Nick Smith
  Blencathra Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Morgan Trophy Mike Moore Michaela Sheard
Flying Enterprise Trophy Mike Moore Sally Roberts
  Denton Trophy (Night Jar) Gary Mansell Michaela Sheard
  CSSA (Fleet A) Graham Kirkpatrick Elaine Fairlamb
  Flying Free Trophy Ian Campbell Lezli-Ann Pearson
  Bryson helms (Fleet B) Ian MacPherson Elaine Fairlamb
Jak Pot Simon Longstaff Jon Denwood
  Dawson Trophy Mark Ninnim Ian Preston
  Handicap
  Easter Holiday Trophy Phil Smith Naomi Smith
August Cup Phil Smith Naomi Smith
Isel Cup Phil Smith Naomi Smith
May Holiday Cup Phil Smith Naomi Smith
  Comet Trophy Robin Dawson Phil Davenport
Foxtail Trophy (Fleet B) Robin Dawson Phil Davenport
  Barf Plate Ian Hall
Spring Holiday Plate (Fleet A) Ian Hall
  Wythop Plate Mark Somerville Joe Roberts
Skiddaw Trophy Phil Davenport
Dodd Trophy Alex Leonard Olivia Storey
Grisedale Cup Steve Hunt Ruth Critchley
Evening Plate (Night Jar) Tony King
  GP14s
Commodores Prize David Lawson Lynn Lawson
Lyne Tankard David Lawson Lynn Lawson
Aitken Cup David Lawson Lynn Lawson
Spring Cup (The Jak Plak) David Lawson Lynn Lawson
Bass Tankard David Lawson Lynn Lawson
Stables Prize David Lawson Lynn Lawson
Ross Wear Helm (Fleet B) Joan Hardie Jack Hardie
Harney Hetherington Trophy (Fleet A) Joan Hardie Jack Hardie
Autumn Cup Joan Hardie Jack Hardie
Graham Cup Mike Fairlamb Eric Smith
McMillan Cup (June Cup) Mike Fairlamb Eric Smith
Night Jar Alan Jones Sue Watson
Mustard Pot Val Bell Ken Bell
  Slow Handicap, Mirrors & Toppers
Image Tankard Jim Christie Poppy Christie
Round Table Tankard Jim Christie Poppy Christie
AB Series Jim Christie Poppy Christie
Red Sails Trophy Jim Christie Poppy Christie
Orsova Cup Jim Christie Poppy Christie
Reflection Trophy Jim Christie Poppy Christie
Singlehanded Trophy Jim Christie Poppy Christie
The Albert Bates Trophy Jim Christie Poppy Christie
Peel Pot Jim Christie Poppy Christie
Windfall Trophy (Fleet A) David Rodger
M Series (Night Jar) David Rodger
  Mirror Mug Mik Chappell
Kirk Helmsman Trophy (Fleet B) Seb White
  All Classes
Paul Carruthers Memorial Trophy Joan Hardie Jack Hardie
Tinker Trophy Joan Hardie Jack Hardie
Winter Series Joan Hardie Jack Hardie
Jimmy Lancaster Memorial Trophy Joan Hardie Jack Hardie
Jubilee Sailing Trust Joan Hardie Jack Hardie
Ladies Race Joan Hardie
Asymmetric Cup Mark Somerville Joe Roberts
Celebrity Glass Trophy Mark Somerville Joe Roberts
Calvert Trust Pennant David Lawson Lynn Lawson
Albert Bates Retirement David Lawson Lynn Lawson
Junior Race Hazel Newport
Night Jar under 16 Hazel Newport
Starters Prize Mike Moore Michaela Sheard
RNLI Pennant Mike Moore Michaela Sheard
Eric Twiname Trust / Bassenthwaite Burgee Jim Christie Poppy Christie
Senior Race Mike Fairlamb
Crews Race Olivia Storey
October Series Personal Handicap Phil Davenport
October Series Fleet Handicap Mike Fairlamb Eric Smith
Max Joule Memorial Trophy Andy Smith Phil Hodgkins
Sandra’s Salver Poppy Christie
The Roger Pryde Memorial Trophy Josh Hunter
Consistency Cup Karen Whitehouse

 

 

Posted in News