Bank holiday

The sailors at Bassenthwaite Sailing Club were not going to let recent events spoil their Easter weekend, as the Club continues to organise great club racing despite the recent theft of the committee boat. The wind was not always the best for racing but everyone enjoyed taking part and it was good to see lots of families taking their children out on boats on Saturday.

This season will see the GP14 fleet continue to build on the success of last season and the club is developing a strong active handicap fleet, offering sailing to all ages and abilities.

In the championship series the results were – Flying Fifteen Easterly Trophy won by Scott Beattie and John Somerville with Ian Campbell and Tony Fisher 2nd. Dave and Lynn Lawson won the GP14 Bass tankard with Robin Dawson and Mike Cowan 2nd. Tim and Rob Smith won the Mirrors Image Trophy and the Handicap fleet Easter Trophy was won by Mark Somerville. This is a promising start to the season, as the GP14 fleet head for the Scottish Area Championship next week we wish them well as John Telford and Andy Smith defend their Championship Trophy and Phil and Rich Hodgkins defend the Junior Scottish Cup.

FLYING 15 EASTERLY TROPHY

PN    Boat  Helm          Class        1   2   3   4 Pts
 1    3673  S BEATTIE     FF           1   1   1 DNS   3
 2    3560  I CAMPBELL    FF           2   2   2   1   5
 3    3332  W SOMERVILLE  FF           3   3   5   5  11
 4    3473  M MOORE       FF           4   4   4   4  12
 5    3521  P BURNELL     FF         DNS DNS   3   3  14
 6   93673  J SOMERVILLE  FF         DNS DNS DNS   2  18
 7    3330  P NUTTALL     FF         DNS DNS DNS  OD  19

                     Points for RTD =  5   5   6   6
                     Points for DSQ =  5   5   6   6
                     Points for DNS =  8

 3 races to count
GP14 BASS TANKARD

PN    Boat  Helm          Class        1   2   3   4 Pts
 1   13176  D LAWSON      GP           1   1   1   1   3
 2   13749  R DAWSON      GP           2   5   2   2   6
 3   13839  H GODFREY     GP           5   3   3   3   9
 4   13327  M FAIRLAMB    GP           6   2   5   4  11
 5   13142  R HODGKINS    GP           3   4   4   5  11
 6   13259  W ROBERTS     GP           4   6   7   6  16
 7   13238  D NICHOLSON   GP          OD DNS   8 DNS  22
 8   13733  A HODGKINS    GP         RTD   7   6 DNS  22
 9   13013  J SEDGWICK    GP           7 DNS DNS DNS  29
10       2  B WOOD        TOP        DNS RTD DNS DNS  30

                     Points for RTD =  9   8   9   7
                     Points for DSQ =  9   8   9   7
                     Points for DNS = 11

 3 races to count
HANDICAP EASTER TROPHY

PN    Boat  Helm          Class        1   2   3   4 Pts
 1  161866  M SOMERVILLE  LAS          2   1   1   4   4
 2     501  N CURRIE      RS400        1   4   3   3   7
 3    2324  R BLACKBURN   LARK         5 DNS   2   1   8
 4  174889  A THOMAS      LAS          3   2 DNS DNS  15
 5    1125  JoHALLIDAY    RS400        6   5   5   5  15
 6  166400  S COBB        LAS          4   3 DNS DNS  17
 7  160516  T CHITTENDEN  LAS        DNS DNS DNS   2  22
 8     331  R YARDLEY     RS300      DNS DNS   4 DNS  24
 9   70142  T SMITH       MIRROR     RTD RTD DNS DNS  25

                     Points for RTD =  8   7   6   6
                     Points for DSQ =  8   7   6   6
                     Points for DNS = 10

 3 races to count
MIRROR IMAGE TROPHY

PN    Boat  Helm          Class        1   2 Pts
 1   70142  T SMITH       MIRROR       1   1   2
 2   69960  M CHAPPEL     MS           2   2   4
 3   68852  N WOOD        MIR          3 DNS   7

                     Points for RTD =  4   3
                     Points for DSQ =  4   3
                     Points for DNS =  4

 2 races to count

 

Posted in Championship
Top